1416

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1416 г.  во други календари
Грегоријански календар 1416
MCDXVI
Ab urbe condita 2169
Асирски календар 6166
Бахајски календар -428–-427
Бенгалски календар 823
Берберски календар 2366
Будистички календар 1960
Бурмански календар 778
Византиски календар 6924–6925
Еврејски календар 5176–5177
Ерменски календар 865
ԹՎ ՊԿԵ
Етиопски календар 1408-1409
Игбоански календар 416–417
Ирански календар 794–795
Исламски календар 818–819
Јапонски календар Оеи 23
(23年)
Јулијански календар 1416    MCDXVI
Кинески календар 乙未年月日
(4052/4112)
— до —
丙申年月日
(4053/4113)
Коптски календар 1132–1133
Корејски календар 3749
Календар Мингуо 496 пред РК
民前496年
Селевкидски календар 1727–1728
Тајландски сончев календар 1959
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1472–1473
 - Шака самват 1338–1339
 - Кали југа 4517–4518
Холоценски календар 11416
Џуче-календар нема (пред 1912)

1416 (MCDXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1416. година од новата ера, 416. од вториот милениум, 16. од 15 век и седма од 1410-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6924 и 6925 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6166 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5176 и 5177 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2169.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1416. година се протега во 4052 и 4053, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4112 и 4113 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1959. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 818 и 819 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]