1438

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1438 г.  во други календари
Грегоријански календар 1438
MCDXXXVIII
Ab urbe condita 2191
Асирски календар 6188
Бахајски календар -406–-405
Бенгалски календар 845
Берберски календар 2388
Будистички календар 1982
Бурмански календар 800
Византиски календар 6946–6947
Еврејски календар 5198–5199
Ерменски календар 887
ԹՎ ՊՁԷ
Етиопски календар 1430-1431
Игбоански календар 438–439
Ирански календар 816–817
Исламски календар 841–842
Јапонски календар Еикјо 10
(10年)
Јулијански календар 1438    MCDXXXVIII
Кинески календар 丁巳年月日
(4074/4134)
— до —
戊午年月日
(4075/4135)
Коптски календар 1154–1155
Корејски календар 3771
Календар Мингуо 474 пред РК
民前474年
Селевкидски календар 1749–1750
Тајландски сончев календар 1981
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1494–1495
 - Шака самват 1360–1361
 - Кали југа 4539–4540
Холоценски календар 11438
Џуче-календар нема (пред 1912)

1438 (MCDXXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1438. година од новата ера, 438. од вториот милениум, 38. од 15 век и деветта од 1430-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6946 и 6947 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6188 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5198 и 5199 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2191.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1438. година се протега во 4074 и 4075, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4134 и 4135 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1981. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 841 и 842 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]