1481

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1481 г.  во други календари
Грегоријански календар 1481
MCDLXXXI
Ab urbe condita 2234
Асирски календар 6231
Бахајски календар -363–-362
Бенгалски календар 888
Берберски календар 2431
Будистички календар 2025
Бурмански календар 843
Византиски календар 6989–6990
Еврејски календар 5241–5242
Ерменски календар 930
ԹՎ ՋԼ
Етиопски календар 1473-1474
Игбоански календар 481–482
Ирански календар 859–860
Исламски календар 885–886
Јапонски календар Бунмеи 13
(13年)
Јулијански календар 1481    MCDLXXXI
Кинески календар 庚子年月日
(4117/4177)
— до —
辛丑年月日
(4118/4178)
Коптски календар 1197–1198
Корејски календар 3814
Календар Мингуо 431 пред РК
民前431年
Селевкидски календар 1792–1793
Тајландски сончев календар 2024
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1537–1538
 - Шака самват 1403–1404
 - Кали југа 4582–4583
Холоценски календар 11481
Џуче-календар нема (пред 1912)

1481 (MCDLXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1481. година од новата ера, 481. од вториот милениум, 81. од 15 век и втора од 1480-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6989 и 6990 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6231 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5241 и 5242 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2234.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1481. година се протега во 4117 и 4118, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4177 и 4178 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2024. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 885 и 886 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]