1457

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1457 г.  во други календари
Грегоријански календар 1457
MCDLVII
Ab urbe condita 2210
Асирски календар 6207
Бахајски календар -387–-386
Бенгалски календар 864
Берберски календар 2407
Будистички календар 2001
Бурмански календар 819
Византиски календар 6965–6966
Еврејски календар 5217–5218
Ерменски календар 906
ԹՎ ՋԶ
Етиопски календар 1449-1450
Игбоански календар 457–458
Ирански календар 835–836
Исламски календар 861–862
Јапонски календар Кошо (ера) 3Чороку 1
(元年)
Јулијански календар 1457    MCDLVII
Кинески календар 丙子年月日
(4093/4153)
— до —
丁丑年月日
(4094/4154)
Коптски календар 1173–1174
Корејски календар 3790
Календар Мингуо 455 пред РК
民前455年
Селевкидски календар 1768–1769
Тајландски сончев календар 2000
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1513–1514
 - Шака самват 1379–1380
 - Кали југа 4558–4559
Холоценски календар 11457
Џуче-календар нема (пред 1912)

1457 (MCDLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1457. година од новата ера, 457. од вториот милениум, 57. од 15 век и осма од 1450-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6965 и 6966 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6207 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5217 и 5218 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2210.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1457. година се протега во 4093 и 4094, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4153 и 4154 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2000. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 861 и 862 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]