2 септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

2 септември е 245-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (246-и во престапна година). Остануваат 120 денови до крајот на годината.

<< септември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30


Настани:

31 п.н.е.  Последната граѓанска војна во Рим: во битката кај Акциум силите на Октавијан ги победуваат војските на Марко Антониј и Клеопатра.
1666  Избувнува Големиот пожар во Лондон и гори три дена, уништувајќи 10 000 градби вклучувајќи ја и катедралата Свети Павле.
1752  Обединетото Кралство го воведува Грегоријанскиот календар, скоро два века подоцна од западна Европа.
1807  Британската морнарица го бомбардира Копенхаген со огнени бомби и фосфорни ракети за да ја спречи Данска од предавање на флотата на Наполеон Бонапарт.
1944  Ослободен е Демир Хисар.
1944  Президиумот на АСНОМ на својата трета седница, што ја одржа во манастирот Свети Прохор Пчински, еден месец по историското Прво заседание на АСНОМ, донесе одлука за основање на телеграфска агенција на Македонија - ТАМ. Оваа агенција одигра мошне важна улога во ширењето на вистината за праведната борба на македонскиот народ за национално и социјално ослободување.
1945  Борбата во Втората Светска Војна завршува во тихоокеанското борилиште: Конечното предавање на Јапонија е прифатено на борбениот брод „Мисури“ во пристаништето на Токио.
1991  Во Скопје е формирано Геронтолошкото друштво на Македонија.
2011  Јошихико Нода станува Премиер на Јапонија.

Родени:

1548  Винченцо Скамоци — истакнат италијански ренесансен архитект.
1675  Вилијам Сомервиланглиски поет.
1853  Вилхелм Оствалдгермански хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1862  Фрањо Крежмахрватски виолинист.
1901  Андреас Ембиркосгрчки поет-надреалист.
1913  Израел Гелфанд — руски математичар.
1933  Виктор Спинети — велшки актер.
1935  Валентин Гафт — руски актер.
1943  Џо Сajмонамерикански пејач.
1946  Били Престон — американски музичар.
1952  Џими Конорс — американски тенисер.
1957  Тони Алва — американски скејтер.
1958  Сергеј Главјук — руски поет.
1960  Рекс Худлербезбол играч.
1963  Жанета Вангели — македонска сликарка.
1964  Кијану Ривс — американско-канадски актер.
1965  Ленокс Луис — британско-канадски боксер.
1972  Сергеј Трифуновиќ — српски глумец.
1973  Џејсон Блејк — американски хокеар.
1973  Саво Милошевиќ — српски фудбалер.
1980  Хироки Јошимотојапонски автотркач
1982  Бергузар Корел — турска актерка.
1989  Алешандре Патобразилски фудбалер.

Починале:

1680  Пер Брахешведски војник и државник
1688  Роберт Винер — Градоначалник на Лондон
1834  Томас Телфордшкотски цивилен инжинер
1865  Вилијам Роуан Хамилтонирски математичар
1889  Захариј Стојанов — бугарски револуционер.
1905  Леонид Јанков — македонски револуционер.
1910  Хенри Русо — француски сликар
1921  Хенри Остин Добсон — англиски поет
1934  Џејмс Алан — играч во унијата за рагби во Нов Зеланд
1941  Коле Неделковскимакедонски поет
1964  Алвин Јорк — американски војник
1973  Џ.Р.Р. Толкин — британски писател
1984  Манос Катракис — грчки актер
1997  Рудолф Бингавстриски менаџер на опера
2002  Дик Рејнолдс — австралијански фудбалер и тренер
2005  Боб Денвер — американски актер
2006  Вили Нинџа — танчер и кореограф


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември