Лилиуокалани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лилиуокалани
Liliuokalani, c. 1891.jpg
Кралица на Хавајските Острови
На престол29 јануари 1891 – 17 јануари 1893
ПретходникКалакауа
Наследникотфрлено кралство
Роден(а)септември 2, 1838(1838-09-02)
Хонолулу, Оаху, Кралство Хаваи
Починал(а)ноември 11, 1917(1917-11-11) (возр. 79)
Хонолулу, Оауху, Територија Хаваи
Почивалиште18 ноември 1917
СопружникЏон Овен Доминис
Полно име
Лилиу Лолоку Валанија Камакаеха (родно име)
Лидија Камакаеха (крстено име)
ДинастијаКалакауани
ТаткоКапакеја
МајкаКеохокалоле
Вероисповедпротестантство
ПотписЛилиуокалани's signature

Кралицата Лилиуокалани од Хаваи, крстена како Лидија Лилиуокалани (Хонолулу, 2 септември 1838 - Хонолулу, 11 ноември 1917), а подоцна под името Лидија К. Доминис   последниот владетел на Кралство Хаваи, денес Хаваи.

На 16 септември 1862 стапила  во брак  со Џон Овен Доминис, кој стана гувернер на островите  Оаху и Мауи. Тие немале деца  . Неколку години за нејзини  наследник се   сметала  нејзината внука Викторија Каијулани (1875 — 1899), но таа умрела пред Лидија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]