Катедрала Свети Павле (Лондон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Катедрала Свети Павле
St Paul's Cathedral
St Paul's Cathedral, London, England - Jan 2010.jpg

Катедралата од југоисток.

Основни податоци
Место Лондон, Англија
Координати 51°30′49.68″ СГШ 0°05′52.8″ ЗГД / 51.5138, -0.098
Држава Обединето Кралство
Покраина Кантербери
Мреж. место www.stpauls.co.uk
Архитектонски опис
Архитект Сер Кристофер Врен
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Барок
Карактеристики
Должина 518ft (158m)
Ширина (основа) 121ft (37m)
Висина (макс.) 365ft (111m)

Катедралата Свети Павле (англиски: Saint Paul's Cathedral) е катедрала која се наоѓа во Лондон, Англија. Оваа англиканска катедрала се наоѓа во Сити, на околу 300 метри од реката Темза. Овој верски објект е една од најголемите туристички атракции на градот и е трет по големина во светот.

Овој објект бил изграден во 17 век од страна на големиот архитект Кристореф Рен, кој бил погребан овде. Нјзината купола е висока 110 метри и висока 34 метри, и е втора по големина во светот.