Катедрала Свети Павле (Лондон)

Координати: 51°30′50″N 0°05′53″W / 51.5138° СГШ; 0.098° ЗГД / 51.5138; -0.098
Од Википедија — слободната енциклопедија
Катедрала Свети Павле
St Paul's Cathedral
Катедралата од југоисток.
Основни податоци
МестоЛондон, Англија
Координати51°30′50″N 0°05′53″W / 51.5138° СГШ; 0.098° ЗГД / 51.5138; -0.098
МитрополијаКантербери
ЗемјаОбединетото Кралство
Мреж. местоstpauls.co.uk
Архитектонски опис
Архитект(и)Кристофер Рен
Архитектонски стилбарок
Особености
Должина518ft (158m)
Ширина (кораб)121ft (37m)
Висина (најг.)365ft (111m)

Катедралата Свети Павле (англиски: Saint Paul's Cathedral) е катедрала која се наоѓа во Лондон, Англија. Оваа англиканска катедрала се наоѓа во Сити, на околу 300 метри од реката Темза. Овој верски објект е една од најголемите туристички атракции на градот и е трет по големина во светот.

Овој објект бил изграден во 17 век од страна на големиот архитект Кристофер Рен, кој бил погребан овде. Нејзината купола е висока 110 метри и висока 34 метри, и е втора по големина во светот.