1675

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1675 г.  во други календари
Грегоријански календар 1675
MDCLXXV
Ab urbe condita 2428
Асирски календар 6425
Бахајски календар -169–-168
Бенгалски календар 1082
Берберски календар 2625
Будистички календар 2219
Бурмански календар 1037
Византиски календар 7183–7184
Еврејски календар 5435–5436
Ерменски календар 1124
ԹՎ ՌՃԻԴ
Етиопски календар 1667-1668
Игбоански календар 675–676
Ирански календар 1053–1054
Исламски календар 1085–1086
Јапонски календар Енпо 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 甲寅年月日
(4311/4371)
— до —
乙卯年月日
(4312/4372)
Коптски календар 1391–1392
Корејски календар 4008
Календар Мингуо 237 пред РК
民前237年
Селевкидски календар 1986–1987
Тајландски сончев календар 2218
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1731–1732
 - Шака самват 1597–1598
 - Кали југа 4776–4777
Холоценски календар 11675
Џуче-календар нема (пред 1912)

1675 (MDCLXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1675. година од новата ера, 675. од вториот милениум, 75. од 17 век и шеста од 1670-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7183 и 7184 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6425 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5435 и 5436 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2428.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1675. година се протега во 4311 и 4312, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4371 и 4372 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2218. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1085 и 1086 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]