1640

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1640 г.  во други календари
Грегоријански календар 1640
MDCXL
Ab urbe condita 2393
Асирски календар 6390
Бахајски календар -204–-203
Бенгалски календар 1047
Берберски календар 2590
Будистички календар 2184
Бурмански календар 1002
Византиски календар 7148–7149
Еврејски календар 5400–5401
Ерменски календар 1089
ԹՎ ՌՁԹ
Етиопски календар 1632-1633
Игбоански календар 640–641
Ирански календар 1018–1019
Исламски календар 1049–1050
Јапонски календар Канеи 17
(17年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 己卯年月日
(4276/4336)
— до —
庚辰年月日
(4277/4337)
Коптски календар 1356–1357
Корејски календар 3973
Календар Мингуо 272 пред РК
民前272年
Селевкидски календар 1951–1952
Тајландски сончев календар 2183
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1696–1697
 - Шака самват 1562–1563
 - Кали југа 4741–4742
Холоценски календар 11640
Џуче-календар нема (пред 1912)

1640 (MDCXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1640. година од новата ера, 640. од вториот милениум, 40. од 17 век и прва од 1640-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7148 и 7149 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6390 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5400 и 5401 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2393.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1640. година се протега во 4276 и 4277, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4336 и 4337 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2183. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1049 и 1050 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]