1661

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1661 г.  во други календари
Грегоријански календар 1661
MDCLXI
Ab urbe condita 2414
Асирски календар 6411
Бахајски календар -183–-182
Бенгалски календар 1068
Берберски календар 2611
Будистички календар 2205
Бурмански календар 1023
Византиски календар 7169–7170
Еврејски календар 5421–5422
Ерменски календар 1110
ԹՎ ՌՃԺ
Етиопски календар 1653-1654
Игбоански календар 661–662
Ирански календар 1039–1040
Исламски календар 1071–1072
Јапонски календар Манџи (ера) 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 庚子年月日
(4297/4357)
— до —
辛丑年月日
(4298/4358)
Коптски календар 1377–1378
Корејски календар 3994
Календар Мингуо 251 пред РК
民前251年
Селевкидски календар 1972–1973
Тајландски сончев календар 2204
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1717–1718
 - Шака самват 1583–1584
 - Кали југа 4762–4763
Холоценски календар 11661
Џуче-календар нема (пред 1912)

1661 (MDCLXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1661. година од новата ера, 661. од вториот милениум, 61. од 17 век и втора од 1660-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7169 и 7170 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6411 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5421 и 5422 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2414.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1661. година се протега во 4297 и 4298, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4357 и 4358 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2204. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1071 и 1072 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]