1648

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1648 г.  во други календари
Грегоријански календар 1648
MDCXLVIII
Ab urbe condita 2401
Асирски календар 6398
Бахајски календар -196–-195
Бенгалски календар 1055
Берберски календар 2598
Будистички календар 2192
Бурмански календар 1010
Византиски календар 7156–7157
Еврејски календар 5408–5409
Ерменски календар 1097
ԹՎ ՌՂԷ
Етиопски календар 1640-1641
Игбоански календар 648–649
Ирански календар 1026–1027
Исламски календар 1057–1058
Јапонски календар Шохо 5Кеиан 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 丁亥年月日
(4284/4344)
— до —
戊子年月日
(4285/4345)
Коптски календар 1364–1365
Корејски календар 3981
Календар Мингуо 264 пред РК
民前264年
Селевкидски календар 1959–1960
Тајландски сончев календар 2191
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1704–1705
 - Шака самват 1570–1571
 - Кали југа 4749–4750
Холоценски календар 11648
Џуче-календар нема (пред 1912)

1648 (MDCXLVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1648. година од новата ера, 648. од вториот милениум, 48. од 17 век и деветта од 1640-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7156 и 7157 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6398 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5408 и 5409 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2401.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1648. година се протега во 4284 и 4285, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4344 и 4345 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2191. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1057 и 1058 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]