1626

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1626 г.  во други календари
Грегоријански календар 1626
MDCXXVI
Ab urbe condita 2379
Асирски календар 6376
Бахајски календар -218–-217
Бенгалски календар 1033
Берберски календар 2576
Будистички календар 2170
Бурмански календар 988
Византиски календар 7134–7135
Еврејски календар 5386–5387
Ерменски календар 1075
ԹՎ ՌՀԵ
Етиопски календар 1618-1619
Игбоански календар 626–627
Ирански календар 1004–1005
Исламски календар 1035–1036
Јапонски календар Канеи 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 乙丑年月日
(4262/4322)
— до —
丙寅年月日
(4263/4323)
Коптски календар 1342–1343
Корејски календар 3959
Календар Мингуо 286 пред РК
民前286年
Селевкидски календар 1937–1938
Тајландски сончев календар 2169
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1682–1683
 - Шака самват 1548–1549
 - Кали југа 4727–4728
Холоценски календар 11626
Џуче-календар нема (пред 1912)

1626 (MDCXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1626. година од новата ера, 626. од вториот милениум, 26. од 17 век и седма од 1620-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7134 и 7135 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6376 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5386 и 5387 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2379.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1626. година се протега во 4262 и 4263, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4322 и 4323 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2169. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1035 и 1036 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]