1615

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1615 г.  во други календари
Грегоријански календар 1615
MDCXV
Ab urbe condita 2368
Асирски календар 6365
Бахајски календар -229–-228
Бенгалски календар 1022
Берберски календар 2565
Будистички календар 2159
Бурмански календар 977
Византиски календар 7123–7124
Еврејски календар 5375–5376
Ерменски календар 1064
ԹՎ ՌԿԴ
Етиопски календар 1607-1608
Игбоански календар 615–616
Ирански календар 993–994
Исламски календар 1023–1024
Јапонски календар Гена Грешка во изразот: Недостасува операнд за -
(Грешка во изразот: Недостасува операнд за -年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 甲寅年月日
(4251/4311)
— до —
乙卯年月日
(4252/4312)
Коптски календар 1331–1332
Корејски календар 3948
Календар Мингуо 297 пред РК
民前297年
Селевкидски календар 1926–1927
Тајландски сончев календар 2158
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1671–1672
 - Шака самват 1537–1538
 - Кали југа 4716–4717
Холоценски календар 11615
Џуче-календар нема (пред 1912)

1615 (MDCXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1615. година од новата ера, 615. од вториот милениум, 15. од 17 век и шеста од 1610-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7123 и 7124 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6365 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5375 и 5376 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2368.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1615. година се протега во 4251 и 4252, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4311 и 4312 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2158. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1023 и 1024 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]