1602

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1602 г.  во други календари
Грегоријански календар 1602
MDCII
Ab urbe condita 2355
Асирски календар 6352
Бахајски календар -242–-241
Бенгалски календар 1009
Берберски календар 2552
Будистички календар 2146
Бурмански календар 964
Византиски календар 7110–7111
Еврејски календар 5362–5363
Ерменски календар 1051
ԹՎ ՌԾԱ
Етиопски календар 1594-1595
Игбоански календар 602–603
Ирански календар 980–981
Исламски календар 1010–1011
Јапонски календар Кеичо 7
(7年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 辛丑年月日
(4238/4298)
— до —
壬寅年月日
(4239/4299)
Коптски календар 1318–1319
Корејски календар 3935
Календар Мингуо 310 пред РК
民前310年
Селевкидски календар 1913–1914
Тајландски сончев календар 2145
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1658–1659
 - Шака самват 1524–1525
 - Кали југа 4703–4704
Холоценски календар 11602
Џуче-календар нема (пред 1912)

1602 (MDCII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1602. година од новата ера, 602. од вториот милениум, 2. од 17 век и трета од 1600-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7110 и 7111 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6352 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5362 и 5363 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2355.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1602. година се протега во 4238 и 4239, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4298 и 4299 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2145. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1010 и 1011 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]