1637

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1637 во разни календари
Грегоријански календар1637
MDCXXXVII
Ab urbe condita2390
Ерменски календар1086
ԹՎ ՌՁԶ
Асирски календар6387
Балиски календар1558–1559
Бенгалски календар1044
Берберски календар2587
Будистички календар2181
Бурмански календар999
Византиски календар7145–7146
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
4333 или 4273
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4334 или 4274
Коптски календар1353–1354
Етиопски календар1629–1630
Еврејски календар5397–5398
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1693–1694
 - Сачка ера1558–1559
 - Кали-југа4737–4738
Холоценски календар11637
Игбоански календар637–638
Ирански календар1015–1016
Исламски календар1046–1047
Јапонски календарКанеј 14
(寛永14年)
Јавански календар1558–1559
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3970
Мингуо-календар275 пред Р. Кина
民前275年
Нанакшахи169
Тајландски сончев календар2179–2180
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1763 или 1382 или 610
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1764 или 1383 или 611

1637 (MDCXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1637 година од новата ера, 637. од вториот милениум, 37. од XVII век и осма од 1630-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7145 и 7146 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6387 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5397 и 5398 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2390.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1637 година се протега во 4273 и 4274, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4333 и 4334 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2180. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1046 и 1047 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1637 на Ризницата ?