1612

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1612 г.  во други календари
Грегоријански календар 1612
MDCXII
Ab urbe condita 2365
Асирски календар 6362
Бахајски календар -232–-231
Бенгалски календар 1019
Берберски календар 2562
Будистички календар 2156
Бурмански календар 974
Византиски календар 7120–7121
Еврејски календар 5372–5373
Ерменски календар 1061
ԹՎ ՌԿԱ
Етиопски календар 1604-1605
Игбоански календар 612–613
Ирански календар 990–991
Исламски календар 1020–1021
Јапонски календар Кеичо 17
(17年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 辛亥年月日
(4248/4308)
— до —
壬子年月日
(4249/4309)
Коптски календар 1328–1329
Корејски календар 3945
Календар Мингуо 300 пред РК
民前300年
Селевкидски календар 1923–1924
Тајландски сончев календар 2155
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1668–1669
 - Шака самват 1534–1535
 - Кали југа 4713–4714
Холоценски календар 11612
Џуче-календар нема (пред 1912)

1612 (MDCXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1612. година од новата ера, 612. од вториот милениум, 12. од 17 век и трета од 1610-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7120 и 7121 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6362 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5372 и 5373 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2365.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1612. година се протега во 4248 и 4249, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4308 и 4309 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2155. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1020 и 1021 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]