1676

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1676 г.  во други календари
Грегоријански календар 1676
MDCLXXVI
Ab urbe condita 2429
Асирски календар 6426
Бахајски календар -168–-167
Бенгалски календар 1083
Берберски календар 2626
Будистички календар 2220
Бурмански календар 1038
Византиски календар 7184–7185
Еврејски календар 5436–5437
Ерменски календар 1125
ԹՎ ՌՃԻԵ
Етиопски календар 1668-1669
Игбоански календар 676–677
Ирански календар 1054–1055
Исламски календар 1086–1087
Јапонски календар Енпо 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 乙卯年月日
(4312/4372)
— до —
丙辰年月日
(4313/4373)
Коптски календар 1392–1393
Корејски календар 4009
Календар Мингуо 236 пред РК
民前236年
Селевкидски календар 1987–1988
Тајландски сончев календар 2219
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1732–1733
 - Шака самват 1598–1599
 - Кали југа 4777–4778
Холоценски календар 11676
Џуче-календар нема (пред 1912)

1676 (MDCLXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1676. година од новата ера, 676. од вториот милениум, 76. од 17 век и седма од 1670-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7184 и 7185 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6426 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5436 и 5437 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2429.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1676. година се протега во 4312 и 4313, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4372 и 4373 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2219. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1086 и 1087 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]