1697

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1697 во разни календари
Грегоријански календар1697
MDCXCVII
Ab urbe condita2450
Ерменски календар1146
ԹՎ ՌՃԽԶ
Асирски календар6447
Балиски календар1618–1619
Бенгалски календар1104
Берберски календар2647
Будистички календар2241
Бурмански календар1059
Византиски календар7205–7206
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
4393 или 4333
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4394 или 4334
Коптски календар1413–1414
Етиопски календар1689–1690
Еврејски календар5457–5458
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1753–1754
 - Сачка ера1618–1619
 - Кали-југа4797–4798
Холоценски календар11697
Игбоански календар697–698
Ирански календар1075–1076
Исламски календар1108–1109
Јапонски календарГенроку 10
(元禄10年)
Јавански календар1620–1621
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4030
Мингуо-календар215 пред Р. Кина
民前215年
Нанакшахи229
Тајландски сончев календар2239–2240
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1823 или 1442 или 670
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1824 или 1443 или 671

1697 (MDCXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1697 година од новата ера, 697. од вториот милениум, 97. од XVII век и осма од 1690-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7205 и 7206 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6447 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5457 и 5458 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2450.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1697 година се протега во 4333 и 4334, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4393 и 4394 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2240. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1108 и 1109 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1697 на Ризницата ?