1647

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1647 г.  во други календари
Грегоријански календар 1647
MDCXLVII
Ab urbe condita 2400
Асирски календар 6397
Бахајски календар -197–-196
Бенгалски календар 1054
Берберски календар 2597
Будистички календар 2191
Бурмански календар 1009
Византиски календар 7155–7156
Еврејски календар 5407–5408
Ерменски календар 1096
ԹՎ ՌՂԶ
Етиопски календар 1639-1640
Игбоански календар 647–648
Ирански календар 1025–1026
Исламски календар 1056–1057
Јапонски календар Шохо 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 丙戌年月日
(4283/4343)
— до —
丁亥年月日
(4284/4344)
Коптски календар 1363–1364
Корејски календар 3980
Календар Мингуо 265 пред РК
民前265年
Селевкидски календар 1958–1959
Тајландски сончев календар 2190
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1703–1704
 - Шака самват 1569–1570
 - Кали југа 4748–4749
Холоценски календар 11647
Џуче-календар нема (пред 1912)

1647 (MDCXLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1647. година од новата ера, 647. од вториот милениум, 47. од 17 век и осма од 1640-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7155 и 7156 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6397 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5407 и 5408 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2400.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1647. година се протега во 4283 и 4284, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4343 и 4344 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2190. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1056 и 1057 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]