1673

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1673 во разни календари
Грегоријански календар1673
MDCLXXIII
Ab urbe condita2426
Ерменски календар1122
ԹՎ ՌՃԻԲ
Асирски календар6423
Балиски календар1594–1595
Бенгалски календар1080
Берберски календар2623
Будистички календар2217
Бурмански календар1035
Византиски календар7181–7182
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4369 или 4309
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4370 или 4310
Коптски календар1389–1390
Етиопски календар1665–1666
Еврејски календар5433–5434
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1729–1730
 - Сачка ера1594–1595
 - Кали-југа4773–4774
Холоценски календар11673
Игбоански календар673–674
Ирански календар1051–1052
Исламски календар1083–1084
Јапонски календарКанбун 12 / Енпо 1
(延宝元年)
Јавански календар1595–1596
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4006
Мингуо-календар239 пред Р. Кина
民前239年
Нанакшахи205
Тајландски сончев календар2215–2216
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1799 или 1418 или 646
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1800 или 1419 или 647

1673 (MDCLXXIII) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1673 година од новата ера, 673. од вториот милениум, 73. од XVII век и четвртта од 1670-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7181 и 7182 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6423 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5433 и 5434 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2426.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1673 година се протега во 4309 и 4310, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4369 и 4370 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2216. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1083 и 1084 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1673 на Ризницата ?