1664

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1664 г.  во други календари
Грегоријански календар 1664
MDCLXIV
Ab urbe condita 2417
Асирски календар 6414
Бахајски календар -180–-179
Бенгалски календар 1071
Берберски календар 2614
Будистички календар 2208
Бурмански календар 1026
Византиски календар 7172–7173
Еврејски календар 5424–5425
Ерменски календар 1113
ԹՎ ՌՃԺԳ
Етиопски календар 1656-1657
Игбоански календар 664–665
Ирански календар 1042–1043
Исламски календар 1074–1075
Јапонски календар Канбун (ера) 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 癸卯年月日
(4300/4360)
— до —
甲辰年月日
(4301/4361)
Коптски календар 1380–1381
Корејски календар 3997
Календар Мингуо 248 пред РК
民前248年
Селевкидски календар 1975–1976
Тајландски сончев календар 2207
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1720–1721
 - Шака самват 1586–1587
 - Кали југа 4765–4766
Холоценски календар 11664
Џуче-календар нема (пред 1912)

1664 (MDCLXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1664. година од новата ера, 664. од вториот милениум, 64. од 17 век и петта од 1660-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7172 и 7173 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6414 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5424 и 5425 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2417.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1664. година се протега во 4300 и 4301, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4360 и 4361 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2207. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1074 и 1075 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]