Прејди на содржината

1666

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1666 во разни календари
Грегоријански календар1666
MDCLXVI
Ab urbe condita2419
Ерменски календар1115
ԹՎ ՌՃԺԵ
Асирски календар6416
Балиски календар1587–1588
Бенгалски календар1073
Берберски календар2616
Будистички календар2210
Бурмански календар1028
Византиски календар7174–7175
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4362 или 4302
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4363 или 4303
Коптски календар1382–1383
Етиопски календар1658–1659
Еврејски календар5426–5427
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1722–1723
 - Сачка ера1587–1588
 - Кали-југа4766–4767
Холоценски календар11666
Игбоански календар666–667
Ирански календар1044–1045
Исламски календар1076–1077
Јапонски календарКанбун 5
(寛文5年)
Јавански календар1588–1589
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3999
Мингуо-календар246 пред Р. Кина
民前246年
Нанакшахи198
Тајландски сончев календар2208–2209
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1792 или 1411 или 639
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1793 или 1412 или 640

1666 (MDCLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1666 година од новата ера, 666. од вториот милениум, 66. од XVII век и седма од 1660-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7174 и 7175 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6416 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5426 и 5427 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2419.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1666 година се протега во 4302 и 4303, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4362 и 4363 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2209. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1076 и 1077 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1666 на Ризницата ?