1621

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1621 г.  во други календари
Грегоријански календар 1621
MDCXXI
Ab urbe condita 2374
Асирски календар 6371
Бахајски календар -223–-222
Бенгалски календар 1028
Берберски календар 2571
Будистички календар 2165
Бурмански календар 983
Византиски календар 7129–7130
Еврејски календар 5381–5382
Ерменски календар 1070
ԹՎ ՌՀ
Етиопски календар 1613-1614
Игбоански календар 621–622
Ирански календар 999–1000
Исламски календар 1030–1031
Јапонски календар Гена Грешка во изразот: Недостасува операнд за -
(Грешка во изразот: Недостасува операнд за -年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 庚申年月日
(4257/4317)
— до —
辛酉年月日
(4258/4318)
Коптски календар 1337–1338
Корејски календар 3954
Календар Мингуо 291 пред РК
民前291年
Селевкидски календар 1932–1933
Тајландски сончев календар 2164
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1677–1678
 - Шака самват 1543–1544
 - Кали југа 4722–4723
Холоценски календар 11621
Џуче-календар нема (пред 1912)

1621 (MDCXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1621. година од новата ера, 621. од вториот милениум, 21. од 17 век и втора од 1620-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7129 и 7130 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6371 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5381 и 5382 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2374.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1621. година се протега во 4257 и 4258, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4317 и 4318 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2164. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1030 и 1031 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]