1620

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1620 г.  во други календари
Грегоријански календар 1620
MDCXX
Ab urbe condita 2373
Асирски календар 6370
Бахајски календар -224–-223
Бенгалски календар 1027
Берберски календар 2570
Будистички календар 2164
Бурмански календар 982
Византиски календар 7128–7129
Еврејски календар 5380–5381
Ерменски календар 1069
ԹՎ ՌԿԹ
Етиопски календар 1612-1613
Игбоански календар 620–621
Ирански календар 998–999
Исламски календар 1029–1030
Јапонски календар Гена Грешка во изразот: Недостасува операнд за -
(Грешка во изразот: Недостасува операнд за -年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 己未年月日
(4256/4316)
— до —
庚申年月日
(4257/4317)
Коптски календар 1336–1337
Корејски календар 3953
Календар Мингуо 292 пред РК
民前292年
Селевкидски календар 1931–1932
Тајландски сончев календар 2163
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1676–1677
 - Шака самват 1542–1543
 - Кали југа 4721–4722
Холоценски календар 11620
Џуче-календар нема (пред 1912)

1620 (MDCXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1620. година од новата ера, 620. од вториот милениум, 20. од 17 век и прва од 1620-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7128 и 7129 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6370 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5380 и 5381 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2373.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1620. година се протега во 4256 и 4257, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4316 и 4317 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2163. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1029 и 1030 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]