1660

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1660 г.  во други календари
Грегоријански календар 1660
MDCLX
Ab urbe condita 2413
Асирски календар 6410
Бахајски календар -184–-183
Бенгалски календар 1067
Берберски календар 2610
Будистички календар 2204
Бурмански календар 1022
Византиски календар 7168–7169
Еврејски календар 5420–5421
Ерменски календар 1109
ԹՎ ՌՃԹ
Етиопски календар 1652-1653
Игбоански календар 660–661
Ирански календар 1038–1039
Исламски календар 1070–1071
Јапонски календар Манџи (ера) 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 己亥年月日
(4296/4356)
— до —
庚子年月日
(4297/4357)
Коптски календар 1376–1377
Корејски календар 3993
Календар Мингуо 252 пред РК
民前252年
Селевкидски календар 1971–1972
Тајландски сончев календар 2203
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1716–1717
 - Шака самват 1582–1583
 - Кали југа 4761–4762
Холоценски календар 11660
Џуче-календар нема (пред 1912)

1660 (MDCLX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1660. година од новата ера, 660. од вториот милениум, 60. од 17 век и прва од 1660-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7168 и 7169 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6410 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5420 и 5421 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2413.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1660. година се протега во 4296 и 4297, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4356 и 4357 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2203. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1070 и 1071 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]