Прејди на содржината

1650

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1650 во разни календари
Грегоријански календар1650
MDCL
Ab urbe condita2403
Ерменски календар1099
ԹՎ ՌՂԹ
Асирски календар6400
Балиски календар1571–1572
Бенгалски календар1057
Берберски календар2600
Будистички календар2194
Бурмански календар1012
Византиски календар7158–7159
Кинески календар己丑(зем. вол)
4346 или 4286
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
4347 или 4287
Коптски календар1366–1367
Етиопски календар1642–1643
Еврејски календар5410–5411
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1706–1707
 - Сачка ера1571–1572
 - Кали-југа4750–4751
Холоценски календар11650
Игбоански календар650–651
Ирански календар1028–1029
Исламски календар1059–1061
Јапонски календарКејан 3
(慶安3年)
Јавански календар1571–1572
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3983
Мингуо-календар262 пред Р. Кина
民前262年
Нанакшахи182
Тајландски сончев календар2192–2193
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1776 или 1395 или 623
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1777 или 1396 или 624

1650 (MDCL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1650 година од новата ера, 650. од вториот милениум, 50. од XVII век и прва од 1650-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7158 и 7159 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6400 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5410 и 5411 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2403.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1650 година се протега во 4286 и 4287, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4346 и 4347 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2193. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1059 и 1061 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1650 на Ризницата ?