1607

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1607 г.  во други календари
Грегоријански календар 1607
MDCVII
Ab urbe condita 2360
Асирски календар 6357
Бахајски календар -237–-236
Бенгалски календар 1014
Берберски календар 2557
Будистички календар 2151
Бурмански календар 969
Византиски календар 7115–7116
Еврејски календар 5367–5368
Ерменски календар 1056
ԹՎ ՌԾԶ
Етиопски календар 1599-1600
Игбоански календар 607–608
Ирански календар 985–986
Исламски календар 1015–1016
Јапонски календар Кеичо 12
(12年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 丙午年月日
(4243/4303)
— до —
丁未年月日
(4244/4304)
Коптски календар 1323–1324
Корејски календар 3940
Календар Мингуо 305 пред РК
民前305年
Селевкидски календар 1918–1919
Тајландски сончев календар 2150
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1663–1664
 - Шака самват 1529–1530
 - Кали југа 4708–4709
Холоценски календар 11607
Џуче-календар нема (пред 1912)

1607 (MDCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1607. година од новата ера, 607. од вториот милениум, 7. од 17 век и осма од 1600-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7115 и 7116 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6357 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5367 и 5368 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2360.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1607. година се протега во 4243 и 4244, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4303 и 4304 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2150. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1015 и 1016 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]