Прејди на содржината

1662

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1662 во разни календари
Грегоријански календар1662
MDCLXII
Ab urbe condita2415
Ерменски календар1111
ԹՎ ՌՃԺԱ
Асирски календар6412
Балиски календар1583–1584
Бенгалски календар1069
Берберски календар2612
Будистички календар2206
Бурмански календар1024
Византиски календар7170–7171
Кинески календар辛丑(мет. вол)
4358 или 4298
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
4359 или 4299
Коптски календар1378–1379
Етиопски календар1654–1655
Еврејски календар5422–5423
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1718–1719
 - Сачка ера1583–1584
 - Кали-југа4762–4763
Холоценски календар11662
Игбоански календар662–663
Ирански календар1040–1041
Исламски календар1072–1073
Јапонски календарМанџи 5 / Канбун 1
(寛文元年)
Јавански календар1584–1585
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3995
Мингуо-календар250 пред Р. Кина
民前250年
Нанакшахи194
Тајландски сончев календар2204–2205
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1788 или 1407 или 635
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1789 или 1408 или 636

1662 (MDCLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1662 година од новата ера, 662. од вториот милениум, 62. од XVII век и трета од 1660-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7170 и 7171 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6412 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5422 и 5423 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2415.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1662 година се протега во 4298 и 4299, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4358 и 4359 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2205. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1072 и 1073 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1662 на Ризницата ?