1680

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1680 во разни календари
Грегоријански календар1680
MDCLXXX
Ab urbe condita2433
Ерменски календар1129
ԹՎ ՌՃԻԹ
Асирски календар6430
Балиски календар1601–1602
Бенгалски календар1087
Берберски календар2630
Будистички календар2224
Бурмански календар1042
Византиски календар7188–7189
Кинески календар己未(зем. коза)
4376 или 4316
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4377 или 4317
Коптски календар1396–1397
Етиопски календар1672–1673
Еврејски календар5440–5441
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1736–1737
 - Сачка ера1601–1602
 - Кали-југа4780–4781
Холоценски календар11680
Игбоански календар680–681
Ирански календар1058–1059
Исламски календар1090–1091
Јапонски календарЕнпо 8
(延宝8年)
Јавански календар1602–1603
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4013
Мингуо-календар232 пред Р. Кина
民前232年
Нанакшахи212
Тајландски сончев календар2222–2223
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1806 или 1425 или 653
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1807 или 1426 или 654

1680 (MDCLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1680 година од новата ера, 680. од вториот милениум, 80. од XVII век и прва од 1680-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7188 и 7189 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6430 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5440 и 5441 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2433.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1680 година се протега во 4316 и 4317, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4376 и 4377 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2223. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1090 и 1091 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1680 на Ризницата ?