1601

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1601 во разни календари
Грегоријански календар1601
MDCI
Ab urbe condita2354
Ерменски календар1050
ԹՎ ՌԾ
Асирски календар6351
Балиски календар1522–1523
Бенгалски календар1008
Берберски календар2551
Будистички календар2145
Бурмански календар963
Византиски календар7109–7110
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
4297 или 4237
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4298 или 4238
Коптски календар1317–1318
Етиопски календар1593–1594
Еврејски календар5361–5362
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1657–1658
 - Сачка ера1522–1523
 - Кали-југа4701–4702
Холоценски календар11601
Игбоански календар601–602
Ирански календар979–980
Исламски календар1009–1010
Јапонски календарКејчо 6
(慶長6年)
Јавански календар1521–1522
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3934
Мингуо-календар311 пред Р. Кина
民前311年
Нанакшахи133
Тајландски сончев календар2143–2144
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1727 или 1346 или 574
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1728 или 1347 или 575

1601 (MDCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1601 година од новата ера, 601. од вториот милениум, 1. од XVII век и втора од 1600-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7109 и 7110 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6351 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5361 и 5362 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2354.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1601 година се протега во 4237 и 4238, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4297 и 4298 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2144. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1009 и 1010 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1601 на Ризницата ?