1672

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1672 г.  во други календари
Грегоријански календар 1672
MDCLXXII
Ab urbe condita 2425
Асирски календар 6422
Бахајски календар -172–-171
Бенгалски календар 1079
Берберски календар 2622
Будистички календар 2216
Бурмански календар 1034
Византиски календар 7180–7181
Еврејски календар 5432–5433
Ерменски календар 1121
ԹՎ ՌՃԻԱ
Етиопски календар 1664-1665
Игбоански календар 672–673
Ирански календар 1050–1051
Исламски календар 1082–1083
Јапонски календар Канбун (ера) 11
(11年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 辛亥年月日
(4308/4368)
— до —
壬子年月日
(4309/4369)
Коптски календар 1388–1389
Корејски календар 4005
Календар Мингуо 240 пред РК
民前240年
Селевкидски календар 1983–1984
Тајландски сончев календар 2215
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1728–1729
 - Шака самват 1594–1595
 - Кали југа 4773–4774
Холоценски календар 11672
Џуче-календар нема (пред 1912)

1672 (MDCLXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1672. година од новата ера, 672. од вториот милениум, 72. од 17 век и трета од 1670-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7180 и 7181 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6422 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5432 и 5433 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2425.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1672. година се протега во 4308 и 4309, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4368 и 4369 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2215. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1082 и 1083 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]