Прејди на содржината

1604

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1604 во разни календари
Грегоријански календар1604
MDCIV
Ab urbe condita2357
Ерменски календар1053
ԹՎ ՌԾԳ
Асирски календар6354
Балиски календар1525–1526
Бенгалски календар1011
Берберски календар2554
Будистички календар2148
Бурмански календар966
Византиски календар7112–7113
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4300 или 4240
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4301 или 4241
Коптски календар1320–1321
Етиопски календар1596–1597
Еврејски календар5364–5365
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1660–1661
 - Сачка ера1525–1526
 - Кали-југа4704–4705
Холоценски календар11604
Игбоански календар604–605
Ирански календар982–983
Исламски календар1012–1013
Јапонски календарКејчо 9
(慶長9年)
Јавански календар1524–1525
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3937
Мингуо-календар308 пред Р. Кина
民前308年
Нанакшахи136
Тајландски сончев календар2146–2147
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1730 или 1349 или 577
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1731 или 1350 или 578

1604 (MDCIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1604 година од новата ера, 604. од вториот милениум, 4. од XVII век и петта од 1600-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7112 и 7113 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6354 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5364 и 5365 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2357.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1604 година се протега во 4240 и 4241, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4300 и 4301 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2147. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1012 и 1013 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1604 на Ризницата ?