1655

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1655 г.  во други календари
Грегоријански календар 1655
MDCLV
Ab urbe condita 2408
Асирски календар 6405
Бахајски календар -189–-188
Бенгалски календар 1062
Берберски календар 2605
Будистички календар 2199
Бурмански календар 1017
Византиски календар 7163–7164
Еврејски календар 5415–5416
Ерменски календар 1104
ԹՎ ՌՃԴ
Етиопски календар 1647–1648
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 655–656
Ирански календар 1033–1034
Исламски календар 1065–1066
Јапонски календар [[Џоо|]] Грешка во изразот: Недостасува операнд за -[[Меиреки|]] 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 甲午年月日
(4291/4351)
— до —
乙未年月日
(4292/4352)
Коптски календар 1371–1372
Корејски календар 3988
Календар Мингуо 257 пред РК
民前257年
Селевкидски календар 1966–1967
Тајландски сончев календар 2198
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1711–1712
 - Шака самват 1577–1578
 - Кали југа 4756–4757
Француски револуционерен календар
-137–-136
Холоценски календар 11655
Џуче-календар нема (пред 1912)

1655 (MDCLV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1655. година од новата ера, 655. од вториот милениум, 55. од 17 век и шеста од 1650-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7163 и 7164 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6405 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5415 и 5416 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2408.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1655. година се протега во 4291 и 4292, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4351 и 4352 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2198. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1065 и 1066 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]