1633

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1633 г.  во други календари
Грегоријански календар 1633
MDCXXXIII
Ab urbe condita 2386
Асирски календар 6383
Бахајски календар -211–-210
Бенгалски календар 1040
Берберски календар 2583
Будистички календар 2177
Бурмански календар 995
Византиски календар 7141–7142
Еврејски календар 5393–5394
Ерменски календар 1082
ԹՎ ՌՁԲ
Етиопски календар 1625-1626
Игбоански календар 633–634
Ирански календар 1011–1012
Исламски календар 1042–1043
Јапонски календар Канеи 10
(10年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 壬申年月日
(4269/4329)
— до —
癸酉年月日
(4270/4330)
Коптски календар 1349–1350
Корејски календар 3966
Календар Мингуо 279 пред РК
民前279年
Селевкидски календар 1944–1945
Тајландски сончев календар 2176
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1689–1690
 - Шака самват 1555–1556
 - Кали југа 4734–4735
Холоценски календар 11633
Џуче-календар нема (пред 1912)

1633 (MDCXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1633. година од новата ера, 633. од вториот милениум, 33. од 17 век и четвртта од 1630-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7141 и 7142 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6383 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5393 и 5394 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2386.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1633. година се протега во 4269 и 4270, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4329 и 4330 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2176. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1042 и 1043 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]