Прејди на содржината

1696

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1696 во разни календари
Грегоријански календар1696
MDCXCVI
Ab urbe condita2449
Ерменски календар1145
ԹՎ ՌՃԽԵ
Асирски календар6446
Балиски календар1617–1618
Бенгалски календар1103
Берберски календар2646
Будистички календар2240
Бурмански календар1058
Византиски календар7204–7205
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
4392 или 4332
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
4393 или 4333
Коптски календар1412–1413
Етиопски календар1688–1689
Еврејски календар5456–5457
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1752–1753
 - Сачка ера1617–1618
 - Кали-југа4796–4797
Холоценски календар11696
Игбоански календар696–697
Ирански календар1074–1075
Исламски календар1107–1108
Јапонски календарГенроку 9
(元禄9年)
Јавански календар1619–1620
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4029
Мингуо-календар216 пред Р. Кина
民前216年
Нанакшахи228
Тајландски сончев календар2238–2239
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1822 или 1441 или 669
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1823 или 1442 или 670

1696 (MDCXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1696 година од новата ера, 696. од вториот милениум, 96. од XVII век и седма од 1690-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7204 и 7205 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6446 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5456 и 5457 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2449.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1696 година се протега во 4332 и 4333, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4392 и 4393 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2239. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1107 и 1108 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1696 на Ризницата ?