1610

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1610 во разни календари
Грегоријански календар1610
MDCX
Ab urbe condita2363
Ерменски календар1059
ԹՎ ՌԾԹ
Асирски календар6360
Балиски календар1531–1532
Бенгалски календар1017
Берберски календар2560
Будистички календар2154
Бурмански календар972
Византиски календар7118–7119
Кинески календар己酉(зем. петел)
4306 или 4246
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4307 или 4247
Коптски календар1326–1327
Етиопски календар1602–1603
Еврејски календар5370–5371
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1666–1667
 - Сачка ера1531–1532
 - Кали-југа4710–4711
Холоценски календар11610
Игбоански календар610–611
Ирански календар988–989
Исламски календар1018–1019
Јапонски календарКејчо 15
(慶長15年)
Јавански календар1530–1531
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3943
Мингуо-календар302 пред Р. Кина
民前302年
Нанакшахи142
Тајландски сончев календар2152–2153
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1736 или 1355 или 583
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1737 или 1356 или 584

1610 (MDCX) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1610 година од новата ера, 610. од вториот милениум, 10. од XVII век и прва од 1610-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7118 и 7119 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6360 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5370 и 5371 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2363.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1610 година се протега во 4246 и 4247, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4306 и 4307 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2153. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1018 и 1019 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1610 на Ризницата ?