1677

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1677 г.  во други календари
Грегоријански календар 1677
MDCLXXVII
Ab urbe condita 2430
Асирски календар 6427
Бахајски календар -167–-166
Бенгалски календар 1084
Берберски календар 2627
Будистички календар 2221
Бурмански календар 1039
Византиски календар 7185–7186
Еврејски календар 5437–5438
Ерменски календар 1126
ԹՎ ՌՃԻԶ
Етиопски календар 1669-1670
Игбоански календар 677–678
Ирански календар 1055–1056
Исламски календар 1087–1088
Јапонски календар Енпо 5
(5年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 丙辰年月日
(4313/4373)
— до —
丁巳年月日
(4314/4374)
Коптски календар 1393–1394
Корејски календар 4010
Календар Мингуо 235 пред РК
民前235年
Селевкидски календар 1988–1989
Тајландски сончев календар 2220
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1733–1734
 - Шака самват 1599–1600
 - Кали југа 4778–4779
Холоценски календар 11677
Џуче-календар нема (пред 1912)

1677 (MDCLXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1677. година од новата ера, 677. од вториот милениум, 77. од 17 век и осма од 1670-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7185 и 7186 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6427 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5437 и 5438 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2430.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1677. година се протега во 4313 и 4314, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4373 и 4374 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2220. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1087 и 1088 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]