Прејди на содржината

1622

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1622 во разни календари
Грегоријански календар1622
MDCXXII
Ab urbe condita2375
Ерменски календар1071
ԹՎ ՌՀԱ
Асирски календар6372
Балиски календар1543–1544
Бенгалски календар1029
Берберски календар2572
Будистички календар2166
Бурмански календар984
Византиски календар7130–7131
Кинески календар辛酉(мет. петел)
4318 или 4258
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
4319 или 4259
Коптски календар1338–1339
Етиопски календар1614–1615
Еврејски календар5382–5383
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1678–1679
 - Сачка ера1543–1544
 - Кали-југа4722–4723
Холоценски календар11622
Игбоански календар622–623
Ирански календар1000–1001
Исламски календар1031–1032
Јапонски календарГена 8
(元和8年)
Јавански календар1543–1544
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3955
Мингуо-календар290 пред Р. Кина
民前290年
Нанакшахи154
Тајландски сончев календар2164–2165
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1748 или 1367 или 595
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1749 или 1368 или 596

1622 (MDCXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1622 година од новата ера, 622. од вториот милениум, 22. од XVII век и трета од 1620-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7130 и 7131 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6372 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5382 и 5383 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2375.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1622 година се протега во 4258 и 4259, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4318 и 4319 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2165. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1031 и 1032 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1622 на Ризницата ?