1609

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1609 г.  во други календари
Грегоријански календар 1609
MDCIX
Ab urbe condita 2362
Асирски календар 6359
Бахајски календар -235–-234
Бенгалски календар 1016
Берберски календар 2559
Будистички календар 2153
Бурмански календар 971
Византиски календар 7117–7118
Еврејски календар 5369–5370
Ерменски календар 1058
ԹՎ ՌԾԸ
Етиопски календар 1601-1602
Игбоански календар 609–610
Ирански календар 987–988
Исламски календар 1017–1018
Јапонски календар Кеичо 14
(14年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 戊申年月日
(4245/4305)
— до —
己酉年月日
(4246/4306)
Коптски календар 1325–1326
Корејски календар 3942
Календар Мингуо 303 пред РК
民前303年
Селевкидски календар 1920–1921
Тајландски сончев календар 2152
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1665–1666
 - Шака самват 1531–1532
 - Кали југа 4710–4711
Холоценски календар 11609
Џуче-календар нема (пред 1912)

1609 (MDCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1609. година од новата ера, 609. од вториот милениум, 9. од 17 век и последна од 1600-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7117 и 7118 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6359 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5369 и 5370 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2362.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1609. година се протега во 4245 и 4246, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4305 и 4306 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2152. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1017 и 1018 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]