1659

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1659 во разни календари
Грегоријански календар1659
MDCLIX
Ab urbe condita2412
Ерменски календар1108
ԹՎ ՌՃԸ
Асирски календар6409
Балиски календар1580–1581
Бенгалски календар1066
Берберски календар2609
Будистички календар2203
Бурмански календар1021
Византиски календар7167–7168
Кинески календар戊戌(зем. куче)
4355 или 4295
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
4356 или 4296
Коптски календар1375–1376
Етиопски календар1651–1652
Еврејски календар5419–5420
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1715–1716
 - Сачка ера1580–1581
 - Кали-југа4759–4760
Холоценски календар11659
Игбоански календар659–660
Ирански календар1037–1038
Исламски календар1069–1070
Јапонски календарМанџи 2
(万治2年)
Јавански календар1581–1582
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3992
Мингуо-календар253 пред Р. Кина
民前253年
Нанакшахи191
Тајландски сончев календар2201–2202
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1785 или 1404 или 632
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1786 или 1405 или 633

1659 (MDCLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1659 година од новата ера, 659. од вториот милениум, 59. од XVII век и последна од 1650-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7167 и 7168 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6409 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5419 и 5420 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2412.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1659 година се протега во 4295 и 4296, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4355 и 4356 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2202. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1069 и 1070 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1659 на Ризницата ?