1638

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1638 г.  во други календари
Грегоријански календар 1638
MDCXXXVIII
Ab urbe condita 2391
Асирски календар 6388
Бахајски календар -206–-205
Бенгалски календар 1045
Берберски календар 2588
Будистички календар 2182
Бурмански календар 1000
Византиски календар 7146–7147
Еврејски календар 5398–5399
Ерменски календар 1087
ԹՎ ՌՁԷ
Етиопски календар 1630-1631
Игбоански календар 638–639
Ирански календар 1016–1017
Исламски календар 1047–1048
Јапонски календар Канеи 15
(15年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 丁丑年月日
(4274/4334)
— до —
戊寅年月日
(4275/4335)
Коптски календар 1354–1355
Корејски календар 3971
Календар Мингуо 274 пред РК
民前274年
Селевкидски календар 1949–1950
Тајландски сончев календар 2181
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1694–1695
 - Шака самват 1560–1561
 - Кали југа 4739–4740
Холоценски календар 11638
Џуче-календар нема (пред 1912)

1638 (MDCXXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1638. година од новата ера, 638. од вториот милениум, 38. од 17 век и деветта од 1630-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7146 и 7147 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6388 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5398 и 5399 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2391.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1638. година се протега во 4274 и 4275, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4334 и 4335 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2181. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1047 и 1048 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]