1669

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1669 г.  во други календари
Грегоријански календар 1669
MDCLXIX
Ab urbe condita 2422
Асирски календар 6419
Бахајски календар -175–-174
Бенгалски календар 1076
Берберски календар 2619
Будистички календар 2213
Бурмански календар 1031
Византиски календар 7177–7178
Еврејски календар 5429–5430
Ерменски календар 1118
ԹՎ ՌՃԺԸ
Етиопски календар 1661-1662
Игбоански календар 669–670
Ирански календар 1047–1048
Исламски календар 1079–1080
Јапонски календар Канбун (ера) 8
(8年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 戊申年月日
(4305/4365)
— до —
己酉年月日
(4306/4366)
Коптски календар 1385–1386
Корејски календар 4002
Календар Мингуо 243 пред РК
民前243年
Селевкидски календар 1980–1981
Тајландски сончев календар 2212
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1725–1726
 - Шака самват 1591–1592
 - Кали југа 4770–4771
Холоценски календар 11669
Џуче-календар нема (пред 1912)

1669 (MDCLXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1669. година од новата ера, 669. од вториот милениум, 69. од 17 век и последна од 1660-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7177 и 7178 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6419 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5429 и 5430 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2422.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1669. година се протега во 4305 и 4306, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4365 и 4366 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2212. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1079 и 1080 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]