1687

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1687 во разни календари
Грегоријански календар1687
MDCLXXXVII
Ab urbe condita2440
Ерменски календар1136
ԹՎ ՌՃԼԶ
Асирски календар6437
Балиски календар1608–1609
Бенгалски календар1094
Берберски календар2637
Будистички календар2231
Бурмански календар1049
Византиски календар7195–7196
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
4383 или 4323
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4384 или 4324
Коптски календар1403–1404
Етиопски календар1679–1680
Еврејски календар5447–5448
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1743–1744
 - Сачка ера1608–1609
 - Кали-југа4787–4788
Холоценски календар11687
Игбоански календар687–688
Ирански календар1065–1066
Исламски календар1098–1099
Јапонски календарЏокјо 4
(貞享4年)
Јавански календар1610–1611
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4020
Мингуо-календар225 пред Р. Кина
民前225年
Нанакшахи219
Тајландски сончев календар2229–2230
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1813 или 1432 или 660
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1814 или 1433 или 661

1687 (MDCLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1687 година од новата ера, 687. од вториот милениум, 87. од XVII век и осма од 1680-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7195 и 7196 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6437 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5447 и 5448 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2440.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1687 година се протега во 4323 и 4324, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4383 и 4384 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2230. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1098 и 1099 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1687 на Ризницата ?