1674

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1674 г.  во други календари
Грегоријански календар 1674
MDCLXXIV
Ab urbe condita 2427
Асирски календар 6424
Бахајски календар -170–-169
Бенгалски календар 1081
Берберски календар 2624
Будистички календар 2218
Бурмански календар 1036
Византиски календар 7182–7183
Еврејски календар 5434–5435
Ерменски календар 1123
ԹՎ ՌՃԻԳ
Етиопски календар 1666–1667
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 674–675
Ирански календар 1052–1053
Исламски календар 1084–1085
Јапонски календар [[Енпо|]] 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 癸丑年月日
(4310/4370)
— до —
甲寅年月日
(4311/4371)
Коптски календар 1390–1391
Корејски календар 4007
Календар Мингуо 238 пред РК
民前238年
Селевкидски календар 1985–1986
Тајландски сончев календар 2217
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1730–1731
 - Шака самват 1596–1597
 - Кали југа 4775–4776
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -118Грешка во Lua: Неважечки број -117
-118–-117
Холоценски календар 11674
Џуче-календар нема (пред 1912)

1674 (MDCLXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1674. година од новата ера, 674. од вториот милениум, 74. од 17 век и петта од 1670-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7182 и 7183 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6424 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5434 и 5435 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2427.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1674. година се протега во 4310 и 4311, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4370 и 4371 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2217. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1084 и 1085 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Без датум[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]