1649

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1649 г.  во други календари
Грегоријански календар 1649
MDCXLIX
Ab urbe condita 2402
Асирски календар 6399
Бахајски календар -195–-194
Бенгалски календар 1056
Берберски календар 2599
Будистички календар 2193
Бурмански календар 1011
Византиски календар 7157–7158
Еврејски календар 5409–5410
Ерменски календар 1098
ԹՎ ՌՂԸ
Етиопски календар 1641-1642
Игбоански календар 649–650
Ирански календар 1027–1028
Исламски календар 1058–1059
Јапонски календар Кеиан 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 戊子年月日
(4285/4345)
— до —
己丑年月日
(4286/4346)
Коптски календар 1365–1366
Корејски календар 3982
Календар Мингуо 263 пред РК
民前263年
Селевкидски календар 1960–1961
Тајландски сончев календар 2192
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1705–1706
 - Шака самват 1571–1572
 - Кали југа 4750–4751
Холоценски календар 11649
Џуче-календар нема (пред 1912)

1649 (MDCXLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1649. година од новата ера, 649. од вториот милениум, 49. од 17 век и последна од 1640-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7157 и 7158 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6399 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5409 и 5410 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2402.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1649. година се протега во 4285 и 4286, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4345 и 4346 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2192. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1058 и 1059 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]