Прејди на содржината

1694

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1694 во разни календари
Грегоријански календар1694
MDCXCIV
Ab urbe condita2447
Ерменски календар1143
ԹՎ ՌՃԽԳ
Асирски календар6444
Балиски календар1615–1616
Бенгалски календар1101
Берберски календар2644
Будистички календар2238
Бурмански календар1056
Византиски календар7202–7203
Кинески календар癸酉(вод. петел)
4390 или 4330
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
4391 или 4331
Коптски календар1410–1411
Етиопски календар1686–1687
Еврејски календар5454–5455
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1750–1751
 - Сачка ера1615–1616
 - Кали-југа4794–4795
Холоценски календар11694
Игбоански календар694–695
Ирански календар1072–1073
Исламски календар1105–1106
Јапонски календарГенроку 7
(元禄7年)
Јавански календар1617–1618
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4027
Мингуо-календар218 пред Р. Кина
民前218年
Нанакшахи226
Тајландски сончев календар2236–2237
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1820 или 1439 или 667
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1821 или 1440 или 668

1694 (MDCXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1694 година од новата ера, 694. од вториот милениум, 94. од XVII век и петта од 1690-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7202 и 7203 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6444 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5454 и 5455 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2447.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1694 година се протега во 4330 и 4331, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4390 и 4391 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2237. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1105 и 1106 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1694 на Ризницата ?