Прејди на содржината

Петел (хороскопски знак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Симбол на хороскопскиот зајак со знакот ѓи (雞).
Кинески хартиен исечок на петел.

Петел (кинески: , трад. 雞/鷄) — десетти знак во дванаесетгодишниот циклус на животни од кинескиот хороскоп поврзан со кинескиот календар. Годината на Петелот му принадлежи на симболот на земската гранка 酉.

Во тибетскиот и гуруншкиот зодијак од Непал, наместо петел стои птица.[1][2]

Годините и петте елементи

[уреди | уреди извор]

Лицата родени во овој датумски опсег се родени во „година на Петелот“, притоа носејќи ги следниве елементни знаци::[3]

Почетен датум Завршен датум Небесна гранка
22 јануари 1909 9 февруари 1910 земјен петел
8 февруари 1921 27 јануари 1922 метален петел
26 јануари 1933 13 февруари 1934 воден петел
13 февруари 1945 1 февруари 1946 дрвен петел
31 јануари 1957 17 февруари 1958 огнен петел
17 февруари 1969 5 февруари 1970 земјен петел
5 февруари 1981 24 јануари 1982 метален петел
23 јануари 1993 9 февруари 1994 воден петел
9 февруари 2005 28 јануари 2006 дрвен петел
28 јануари 2017 15 февруари 2018 огнен петел[4]
13 февруари 2029 2 февруари 2030 земјен петел
1 февруари 2041 21 јануари 2042 метален петел
19 февруари 2053 7 февруари 2054 воден петел
5 февруари 2065 25 јануари 2066 дрвен петел
24 јануари 2077 11 февруари 2078 огнен петел
10 февруари 2089 29 јануари 2090 земјен петел
21 јануари 2101 16 февруари 2102 метален петел

Основни астролошки елементи

[уреди | уреди извор]
Земски гранки: 酉 јоу
Пет елементи: метал / злато
Јин-јанг: јин
Месечев месец: осми
Среќни броеви: 5, 7, 8; Се избегнуваат: 1, 3, 9
Среќни цвеќиња: гладиола, воденика, жарче
Среќни бои: златна, кафеава, жолта; Се избегнуваат: бела, зелена
Годишно време: есен

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. ricardobaddouh (28 јануари 2014). „Tibetan Astrology – Table of Year-Animal-Element“ (англиски). AHMC. Посетено на 9 јуни 2017.[мртва врска]
  2. Arina Sherchan (11 јули 2010). „Tamu (Gurung) Losar Festival“. ESC Nepal. Архивирано од изворникот на 2017-07-29. Посетено на 9 јуни 2017.
  3. „Chinese Zodiac – Rooster (Chicken)“. Your Chinese Astrology. Посетено на 14 март 2018.
  4. „Year of the Rooster – 2017“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-01-17. Посетено на 9 јуни 2017.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]