Жолт цар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хуангди

Кинески 黄帝
Пинјин Huángdì
Буквално: Жолт Цар

Жолт Цар или Хуанг Ди (кинески: 黄帝, пинјин: huángdì) — легендарен кинески владетел и културен херој кој важи за родоначалник на сиот кинески (хански) народ. Тој е еден од Тројцата возвишени и петте цареви, и според преданијата се смета дека владеел од 2698 п.н.е. до 2599 п.н.е.

Хуанг Ди го фатил суштеството Бај Це на врвот на планината Тунгванг. Овој ѕвер му ги опишал сите 11.520 видови на чудовишта, престорници, демони и духови на светот. Слугата на Хуанг Ди сето ова го илустрирал, од кои илустрации подоцна била издадена книгата „Бај Це Ту“, која за жал повеќе не постои. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Шенунг
Цар на Кина
2591 п.н.е.-2491 п.н.е.
Наследник
Џуансји