1663

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1663 г.  во други календари
Грегоријански календар 1663
MDCLXIII
Ab urbe condita 2416
Асирски календар 6413
Бахајски календар -181–-180
Бенгалски календар 1070
Берберски календар 2613
Будистички календар 2207
Бурмански календар 1025
Византиски календар 7171–7172
Еврејски календар 5423–5424
Ерменски календар 1112
ԹՎ ՌՃԺԲ
Етиопски календар 1655-1656
Игбоански календар 663–664
Ирански календар 1041–1042
Исламски календар 1073–1074
Јапонски календар Канбун (ера) 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 壬寅年月日
(4299/4359)
— до —
癸卯年月日
(4300/4360)
Коптски календар 1379–1380
Корејски календар 3996
Календар Мингуо 249 пред РК
民前249年
Селевкидски календар 1974–1975
Тајландски сончев календар 2206
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1719–1720
 - Шака самват 1585–1586
 - Кали југа 4764–4765
Холоценски календар 11663
Џуче-календар нема (пред 1912)

1663 (MDCLXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1663. година од новата ера, 663. од вториот милениум, 63. од 17 век и четвртта од 1660-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7171 и 7172 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6413 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5423 и 5424 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2416.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1663. година се протега во 4299 и 4300, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4359 и 4360 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2206. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1073 и 1074 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]