1668

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1668 г.  во други календари
Грегоријански календар 1668
MDCLXVIII
Ab urbe condita 2421
Асирски календар 6418
Бахајски календар -176–-175
Бенгалски календар 1075
Берберски календар 2618
Будистички календар 2212
Бурмански календар 1030
Византиски календар 7176–7177
Еврејски календар 5428–5429
Ерменски календар 1117
ԹՎ ՌՃԺԷ
Етиопски календар 1660-1661
Игбоански календар 668–669
Ирански календар 1046–1047
Исламски календар 1078–1079
Јапонски календар Канбун (ера) 7
(7年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 丁未年月日
(4304/4364)
— до —
戊申年月日
(4305/4365)
Коптски календар 1384–1385
Корејски календар 4001
Календар Мингуо 244 пред РК
民前244年
Селевкидски календар 1979–1980
Тајландски сончев календар 2211
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1724–1725
 - Шака самват 1590–1591
 - Кали југа 4769–4770
Холоценски календар 11668
Џуче-календар нема (пред 1912)

1668 (MDCLXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1668. година од новата ера, 668. од вториот милениум, 68. од 17 век и деветта од 1660-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7176 и 7177 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6418 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5428 и 5429 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2421.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1668. година се протега во 4304 и 4305, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4364 и 4365 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2211. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1078 и 1079 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]